Dynamiczne prace nad nowelizacją ustawy o transporcie kolejowym

Dynamiczne prace nad nowelizacją ustawy o transporcie kolejowym

Dnia 11 lutego 2021 r. rządowy projekt nowelizacji ustawy o transporcie kolejowym wpłynął do Sejmu. Proponowane zmiany mają na celu dostosowanie polskiego prawa kolejowego do przepisów unijnych związanych z interoperacyjnością systemu kolei oraz bezpieczeństwem kolejowym. Po przeprowadzeniu trzech czytań projektu ustawy w Sejmie i uchwaleniu ustawy z dniem 25 lutego 2021, ustawa została przekazana do Prezydenta i Marszałka Senatu. Przebieg prac nad nowelizacją ustawy przebiegał zatem bardzo sprawnie.

Mając na uwadze, że duża część przepisów IV pakietu kolejowego zawarta jest w bezpośrednio stosowanych rozporządzeniach wykonawczych wydawanych przez Komisję Europejską, zmiana ustawy o transporcie kolejowym niejako usuwa kolizje krajowych przepisów z prawem unijnym. Do najistotniejszych zmian, które zostaną wprowadzone do ustawy o transporcie kolejowym w wyniku nowelizacji zalicza się przede wszystkim:

  • Zmianę procedury wprowadzania do obrotu pojazdów kolejowych.  Po wejściu w życie ustawy nowelizującej, zamiast dotychczasowego zezwolenia na dopuszczenie do eksploatacji pojazdu kolejowego, właściwy Organ (Agencja Kolejowa UE lub Prezes UTK) będzie wydawał wnioskodawcy zezwolenie na wprowadzenie pojazdu kolejowego do obrotu.
  • Dokonywanie przez Agencję Kolejową UE preautoryazcji systemu ERTMS w zakresie podsystemu „sterowanie – urządzenia przytorowe”.
  • Sformalizowanie zmiany roli Prezesa UTK w zakresie wydawania niektórych zezwoleń na wprowadzenie pojazdów kolejowych do obrotu.
  • Wprowadzenie do polskiego systemu prawnego zmian w zakresie wydawania dokumentów dotyczących bezpieczeństwa kolei. Zamiast dotychczasowych certyfikatów bezpieczeństwa w dwóch częściach A i B wprowadzono w ustawie jednolity certyfikat bezpieczeństwa wydawany przez Agencję Kolejową UE lub Prezesa UTK.
  • Modyfikacja zasad uzyskiwania autoryzacji bezpieczeństwa zarządców infrastruktury i świadectw bezpieczeństwa dla użytkowników bocznic kolejowych.
  • Nowe wymagania dla zarządców infrastruktury ubiegających się o autoryzację bezpieczeństwa.
  • Nałożenie na przewoźników kolejowych obowiązku zapewnienia pomocy rodzinom ofiar śmiertelnych wypadków oraz osobom ciężko rannym i ich rodzinom.

 

Dostęp do pełnej treści rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o transporcie kolejowym znajduje się pod linkiem: http://www.sejm.gov.pl/sejm9.nsf/agent.xsp?symbol=RPL&Id=RM-0610-11-21

Najnowsze artykuły

  • Kancelaria HANTON uczestnikiem Komitetu ds. Energii w ramach członkostwa w Polsko - Ukraińskiej Izbie Gospodarczej

    Kancelaria HANTON uczestnikiem Komitetu ds. Energii w ramach członkostwa w Polsko - Ukraińskiej Izbie Gospodarczej

    08-03-2024

    Partnerzy Kancelarii HANTON mieli przyjemność uczestniczyć w spotkaniu Komitetu ds. Energii zorganizowanym przez Polsko-Ukraińska Izba Gospodarcza w Centrum Kreatywności Targowa | Targowa Creativity Centre. Inauguracyjne spotkanie otworzyło cykl komitetów merytorycznych zaplanowanych przez Izbę w celu wzmocnienia stanowisk oraz postulatów członków PUIG. Tematem przewodnim minionej debaty była współpraca firm energetycznych po obu stronach granicy polsko – ukraińskiej oraz wsparcie infrastruktury Ukrainy przez polskich przedsiębiorców. Podczas spotkania omówiono możliwości współpracy polskich i ukraińskich sektorów energetycznych, a także wyzwania oraz przeszkody, które mogą pojawić się w związku z ich realizacją. Uczestnicy wskazali na konieczność wykorzystania potencjału współpracy naukowej, wymiany wiedzy oraz wzmocnienia współpracy na rynku gazowym. Poruszono również temat zastosowania dronów w działaniach wojennych i wykorzystania lokalnych zasobów energetycznych do transformacji energetycznej.

  • Kancelaria HANTON członkiem Izby Gospodarczej Transportu Lądowego

    Kancelaria HANTON członkiem Izby Gospodarczej Transportu Lądowego

    29-02-2024

    Z przyjemnością zawiadamiamy, iż w minionym tygodniu przystąpiliśmy do kolejnej izby gospodarczej – IGTL - stając się tym samym oficjalnym jej członkiem. Jest nam niezmiernie miło, że grono firm członkowskich, do których przynależymy nieustannie się rozrasta! Izba Gospodarcza Transportu Lądowego to organizacja samorządu gospodarczego reprezentująca firmy związane z transportem kolejowym i inwestycjami infrastrukturalnymi. Została powołana w 1995 roku, aby aktywnie współpracować z instytucjami krajowymi i europejskimi w zakresie regulacji dotyczących transportu kolejowego oraz inwestycji, a także chronić interesów firm członkowskich. W ramach Izby Gospodarczej Transportu Lądowego funkcjonują sekcje branżowe: Przewoźników Kolejowych, Wagonów i Spedycji oraz Budownictwa Kolejowego. Zasadnicze obszary ich działalności to m. in.: zasady oraz koszty dostępu do infrastruktury kolejowej, przepisy techniczne i bezpieczeństwo, a także działalność inwestycyjna w zakresie infrastruktury, a w szczególności w zakresie zasad wyboru wykonawców oraz warunków kontraktowych.

  • Kancelaria HANTON członkiem Polsko - Ukraińskiej Izby Gospodarczej

    Kancelaria HANTON członkiem Polsko - Ukraińskiej Izby Gospodarczej

    21-02-2024

    To już oficjalne – Kancelaria HANTON Szalc Zięba & Partnerzy dołączyła do Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej. Cieszymy się na możliwość współpracy z członkami PUIG, ponieważ to dla nas kolejny krok w nawiązywaniu i rozwijaniu cennych międzynarodowych relacji biznesowych. Podstawą przynależności do Izby będzie owocna współpraca oraz wzajemne wsparcie. Wierzymy, że wspólnie możemy więcej!

  • Artykuł autorstwa radcy prawnego Michała Zięby Regulacyjne bottlenecks czyli „wąskie gardła” w kolejowych przepisach prawnych

    Artykuł autorstwa radcy prawnego Michała Zięby Regulacyjne bottlenecks czyli „wąskie gardła” w kolejowych przepisach prawnych

    19-02-2024

    Polecamy lekturze publikację radcy prawnego Michała Zięby, Partnera Zarządzającego HANTON dotyczącą "Regulacyjnych bottlenecks w kolejowych przepisach prawnych. Niniejszy artykuł powstał jako zestawienie kilku wybranych przemyśleń z bieżącej działalności prawniczej na rzecz Klientów. Opisane poniżej prawne „wąskie gardła” są mniej lub bardziej uciążliwe, ale w ocenie autora publikacji łączy je jedno – wymagają prędzej czy później rozstrzygnięcia na poziomie decyzyjnym i legislacyjnym, a co najmniej ponownego zastanowienia nad potrzebą ich utrzymywania.

  • Kancelaria HANTON prelegentem podczas konferencji Energia PL zorganizowanej w ramach Targów ENEX

    Kancelaria HANTON prelegentem podczas konferencji Energia PL zorganizowanej w ramach Targów ENEX

    14-02-2024

    W dniach 7-8 lutego 2024 r. w Kielcach odbyły się XXVI Międzynarodowe Targi Energetyki i Elektrotechniki oraz Odnawialnych Źródeł Energii ENEX. To najważniejsze i największe wydarzenie w branży OZE w Polsce, organizowane od 25 lat. Eksperci HANTON otrzymali zaproszenie do wygłoszenia prelekcji w ramach jednego z wydarzeń towarzyszących Targom ENEX - konferencji Energia PL.