Dnia 11 lutego 2021 r. rządowy projekt nowelizacji ustawy o transporcie kolejowym wpłynął do Sejmu. Proponowane zmiany mają na celu dostosowanie polskiego prawa kolejowego do przepisów unijnych związanych z interoperacyjnością systemu kolei oraz bezpieczeństwem kolejowym. Po przeprowadzeniu trzech czytań projektu ustawy w Sejmie i uchwaleniu ustawy z dniem 25 lutego 2021, ustawa została przekazana do Prezydenta i Marszałka Senatu. Przebieg prac nad nowelizacją ustawy przebiegał zatem bardzo sprawnie.
Mając na uwadze, że duża część przepisów IV pakietu kolejowego zawarta jest w bezpośrednio stosowanych rozporządzeniach wykonawczych wydawanych przez Komisję Europejską, zmiana ustawy o transporcie kolejowym niejako usuwa kolizje krajowych przepisów z prawem unijnym. Do najistotniejszych zmian, które zostaną wprowadzone do ustawy o transporcie kolejowym w wyniku nowelizacji zalicza się przede wszystkim:
Dostęp do pełnej treści rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o transporcie kolejowym znajduje się pod linkiem: http://www.sejm.gov.pl/sejm9.nsf/agent.xsp?symbol=RPL&Id=RM-0610-11-21
W dniach 20-22 kwietnia odbył się Szczyt Klimatyczny TOGETAIR 2022, którego patronem prawnym była Kancelaria HANTON Szalc Zięba & Partnerzy. Odnawialne źródła energii, zrównoważone budownictwo oraz ekologiczny transport to tylko niektóre z tematów poruszanych w ramach TOGETAIR.
Kancelaria obsługiwała proces zakupu przez Matexi nieruchomości zlokalizowanej na granicy dzielnic Ochota i Śródmieście, przy Alejach Jerozolimskich w Warszawie.
Doradztwo prawne HANTON obejmowało przygotowanie pełnej dokumentacji związanej z funkcjonowaniem Obiektów Infrastruktury Usługowej (dalej: „OIU”), w tym w szczególności regulaminu obiektu, projektu cennika, umowy o dostęp do obiektu, a także wniosku o wpis do Rejestru Obiektów Infrastruktury Usługowej prowadzonego przez Prezesa UTK.
Wygrana w Krajowej Izbie Odwoławczej! Wartość kontraktu to blisko 500 milionów złotych. Obsługa prawna zakończyła się pozytywnym dla Klienta wyrokiem Krajowej Izby Odwoławczej z 21 grudnia 2021 r.
Ustawa o podatkach i opłatach lokalnych została ostatecznie znowelizowana. Na mocy ustawy o zmianie ustawy o podatkach i opłatach lokalnych z dnia 17 listopada 2021 r. (Dz.U. z 2021 r. poz. 2192) wprowadzono istotne modyfikacje warunków zwolnienia od podatku od nieruchomości dla kolejowych gruntów, budynków i budowli. Rozwiązania te są korzystne dla Operatorów Obiektów Infrastruktury Usługowej.