Kancelaria HANTON świadczyła kompleksową pomoc prawną w zakresie przygotowania dokumentacji dla Obiektów Infrastruktury Usługowej

Kancelaria HANTON świadczyła kompleksową pomoc prawną w zakresie przygotowania dokumentacji dla Obiektów Infrastruktury Usługowej

Doradztwo prawne HANTON obejmowało przygotowanie pełnej dokumentacji związanej z funkcjonowaniem Obiektów Infrastruktury Usługowej (dalej: „OIU”), w tym w szczególności regulaminu obiektu, projektu cennika, umowy o dostęp do obiektu, a także wniosku o wpis do Rejestru Obiektów Infrastruktury Usługowej prowadzonego przez Prezesa UTK.

Kancelaria zapewniała Klientom kompleksowe doradztwo prawne związane z tworzeniem oraz funkcjonowaniem OIU, gwarantujące pełną zgodność z przepisami prawa powszechnie obowiązującego, z uwzględnieniem przepisów ustawy o transporcie kolejowym a także dorobku literatury w obszarze prawa konkurencji, zasad konkurencyjnego i niedyskryminującego dostępu do infrastruktury usługowej oraz orzecznictwa TSUE. Doradztwo Kancelarii obejmowało również zasady stosowania Rozporządzenia Wykonawczego Komisji (UE) 2017/2177 w sprawie dostępu do obiektów infrastruktury usługowej i usług związanych z koleją, które precyzyjnie określa sposób korzystania z Obiektów.

Przepisy dotyczące zasad udostępniania OIU oraz obowiązków zarządcy zostały zawarte przede wszystkim w rozdziale 6a ustawy o transporcie kolejowym oraz we wspominanym już Rozporządzeniu (UE) 2017/2177.

Czym są Obiekty Infrastruktury Usługowej?

Obiektami infrastruktury usługowej są obiekty budowlane wraz z gruntami, na których są usytuowane, oraz instalacjami i urządzeniami, przeznaczone w całości lub w części do świadczenia jednej lub większej liczby usług, o których mowa w ust. 2 i 3 załącznika nr 2 do ustawy o transporcie kolejowym.

Obiektami infrastruktury usługowej są np.:

1. terminale towarowe;
2. stacje rozrządowe oraz stacje manewrowe wyposażone w urządzenia, inne niż urządzenia sterowania ruchem kolejowym, przeznaczone do zestawiania składów pociągów lub wykonywania manewrów;
3. tory postojowe;
4. punkty zaplecza technicznego, z wyjątkiem punktów utrzymania naprawczego przeznaczonych dla pociągów dużych prędkości lub innego rodzaju taboru kolejowego wymagającego specjalistycznego zaplecza;
5. stanowiska techniczne, w tym stanowiska do czyszczenia i mycia taboru;
6. infrastruktura portów morskich i śródlądowych z dostępem do torów kolejowych;
7. kolejowe stacje paliw i instalacje do tankowania na tych stacjach.

Obowiązek udostępnianie OIU

Dyrektywa 2012/34/UE i ustawa o transporcie kolejowym wskazują obowiązek zapewnienia niedyskryminującego dostępu do usług świadczonych w OIU dla wszystkich przewoźników kolejowych. Udostępnianie obiektu infrastruktury usługowej polega na umożliwieniu przewoźnikom kolejowym, na ich wniosek, dostępu:
-       do torów kolejowych w tym obiekcie oraz
-       korzystania z usług, o których mowa w ust. 2 i 3 załącznika nr 2 do ustawy, do których świadczenia obiekt został specjalnie przystosowany.

W przypadku gdy wymaga tego specyfika świadczonych usług, udostępnianie obiektu obejmuje również korzystanie z obiektu.

Obowiązek opracowania regulaminu OIU              

Zgodnie z obowiązującymi przepisami operator obiektu ma obowiązek opracować regulamin dostępu do obiektu. Regulamin powinien określać w szczególności:

1. obiekty, których dotyczy i ich rodzaje;
2. zakres udostępniania obiektów, za który operator jest odpowiedzialny;
3. procedurę udostępniania obiektów, w tym termin składania oraz zakres informacji, jakie powinien zawierać wniosek o dostęp do obiektu;
4. szczegółowe warunki techniczne dostępu do obiektów;
5. wysokość opłat, które operator pobiera od przewoźników kolejowych za dostęp do obiektu.
Regulamin powinien zostać opublikowany nie później niż na 2 tygodnie przed dniem publikacji regulaminu sieci na stronie internetowej operatora obiektu.

Rejestr OIU

Przepis art. 36f ust.3 pkt 2 ustawy o transporcie kolejowym nakłada na zarządzającego obiektem infrastruktury usługowej obowiązek przekazania Prezesowi UTK danych o obiektach, którymi zarządza. UTK utworzył specjalną aplikację, umożliwiającą w prosty sposób przekazanie informacji dotyczących obiektów infrastruktury usługowej poprzez elektroniczny formularz dostępny online. Aplikacja dostępna jest na stronie https://roiu.utk.gov.pl. Wprowadzenie danych wymaga uprzedniej rejestracji w systemie, w tym podania adresu e-mail.

W rejestrze OIU gromadzi się następujące dane:

1. nazwę podmiotu, jego siedzibę i adres albo imię, nazwisko i adres zamieszkania:
-       właściciela obiektu,
-       zarządzającego obiektem,
-       operatora;
2. sieci kolejowe, z którymi obiekt jest połączony;
3. zakres usług, które mogą być świadczone w obiekcie.
Należy pamiętać, że to na zarządzającym OIU spoczywa obowiązek aktualizowania danych wprowadzonych do Rejestru.

Najnowsze artykuły

  • Kancelaria HANTON uczestnikiem Komitetu ds. Energii w ramach członkostwa w Polsko - Ukraińskiej Izbie Gospodarczej

    Kancelaria HANTON uczestnikiem Komitetu ds. Energii w ramach członkostwa w Polsko - Ukraińskiej Izbie Gospodarczej

    08-03-2024

    Partnerzy Kancelarii HANTON mieli przyjemność uczestniczyć w spotkaniu Komitetu ds. Energii zorganizowanym przez Polsko-Ukraińska Izba Gospodarcza w Centrum Kreatywności Targowa | Targowa Creativity Centre. Inauguracyjne spotkanie otworzyło cykl komitetów merytorycznych zaplanowanych przez Izbę w celu wzmocnienia stanowisk oraz postulatów członków PUIG. Tematem przewodnim minionej debaty była współpraca firm energetycznych po obu stronach granicy polsko – ukraińskiej oraz wsparcie infrastruktury Ukrainy przez polskich przedsiębiorców. Podczas spotkania omówiono możliwości współpracy polskich i ukraińskich sektorów energetycznych, a także wyzwania oraz przeszkody, które mogą pojawić się w związku z ich realizacją. Uczestnicy wskazali na konieczność wykorzystania potencjału współpracy naukowej, wymiany wiedzy oraz wzmocnienia współpracy na rynku gazowym. Poruszono również temat zastosowania dronów w działaniach wojennych i wykorzystania lokalnych zasobów energetycznych do transformacji energetycznej.

  • Kancelaria HANTON członkiem Izby Gospodarczej Transportu Lądowego

    Kancelaria HANTON członkiem Izby Gospodarczej Transportu Lądowego

    29-02-2024

    Z przyjemnością zawiadamiamy, iż w minionym tygodniu przystąpiliśmy do kolejnej izby gospodarczej – IGTL - stając się tym samym oficjalnym jej członkiem. Jest nam niezmiernie miło, że grono firm członkowskich, do których przynależymy nieustannie się rozrasta! Izba Gospodarcza Transportu Lądowego to organizacja samorządu gospodarczego reprezentująca firmy związane z transportem kolejowym i inwestycjami infrastrukturalnymi. Została powołana w 1995 roku, aby aktywnie współpracować z instytucjami krajowymi i europejskimi w zakresie regulacji dotyczących transportu kolejowego oraz inwestycji, a także chronić interesów firm członkowskich. W ramach Izby Gospodarczej Transportu Lądowego funkcjonują sekcje branżowe: Przewoźników Kolejowych, Wagonów i Spedycji oraz Budownictwa Kolejowego. Zasadnicze obszary ich działalności to m. in.: zasady oraz koszty dostępu do infrastruktury kolejowej, przepisy techniczne i bezpieczeństwo, a także działalność inwestycyjna w zakresie infrastruktury, a w szczególności w zakresie zasad wyboru wykonawców oraz warunków kontraktowych.

  • Kancelaria HANTON członkiem Polsko - Ukraińskiej Izby Gospodarczej

    Kancelaria HANTON członkiem Polsko - Ukraińskiej Izby Gospodarczej

    21-02-2024

    To już oficjalne – Kancelaria HANTON Szalc Zięba & Partnerzy dołączyła do Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej. Cieszymy się na możliwość współpracy z członkami PUIG, ponieważ to dla nas kolejny krok w nawiązywaniu i rozwijaniu cennych międzynarodowych relacji biznesowych. Podstawą przynależności do Izby będzie owocna współpraca oraz wzajemne wsparcie. Wierzymy, że wspólnie możemy więcej!

  • Artykuł autorstwa radcy prawnego Michała Zięby Regulacyjne bottlenecks czyli „wąskie gardła” w kolejowych przepisach prawnych

    Artykuł autorstwa radcy prawnego Michała Zięby Regulacyjne bottlenecks czyli „wąskie gardła” w kolejowych przepisach prawnych

    19-02-2024

    Polecamy lekturze publikację radcy prawnego Michała Zięby, Partnera Zarządzającego HANTON dotyczącą "Regulacyjnych bottlenecks w kolejowych przepisach prawnych. Niniejszy artykuł powstał jako zestawienie kilku wybranych przemyśleń z bieżącej działalności prawniczej na rzecz Klientów. Opisane poniżej prawne „wąskie gardła” są mniej lub bardziej uciążliwe, ale w ocenie autora publikacji łączy je jedno – wymagają prędzej czy później rozstrzygnięcia na poziomie decyzyjnym i legislacyjnym, a co najmniej ponownego zastanowienia nad potrzebą ich utrzymywania.

  • Kancelaria HANTON prelegentem podczas konferencji Energia PL zorganizowanej w ramach Targów ENEX

    Kancelaria HANTON prelegentem podczas konferencji Energia PL zorganizowanej w ramach Targów ENEX

    14-02-2024

    W dniach 7-8 lutego 2024 r. w Kielcach odbyły się XXVI Międzynarodowe Targi Energetyki i Elektrotechniki oraz Odnawialnych Źródeł Energii ENEX. To najważniejsze i największe wydarzenie w branży OZE w Polsce, organizowane od 25 lat. Eksperci HANTON otrzymali zaproszenie do wygłoszenia prelekcji w ramach jednego z wydarzeń towarzyszących Targom ENEX - konferencji Energia PL.