Tarcza antykryzysowa a możliwość zmiany umowy zawartej w reżimie PZP

Tarcza antykryzysowa a możliwość zmiany umowy zawartej w reżimie PZP

Kancelaria HANTON opracowała dla Klienta strategię postępowania w oparciu o artykuł 15r Ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (dalej: „KoronawirusU”). Przepis ten stanowi samoistną podstawę do zmiany umów zawartych w trybie ustawy Prawo zamówień publicznych (dalej: „PZP”). W celu modyfikacji umowy w trybie art. art. 15r KoronawirusU konieczne jest spełnienie pewnych warunków.

Warunki zmiany umowy na mocy art. 15r KoronawirusU

Na mocy art. 15r KoronawirusU strony umowy w sprawie zamówienia publicznego w rozumieniu PZP powinny niezwłocznie, wzajemnie informować się o wpływie okoliczności związanych z wystąpieniem COVID-19 na należyte wykonanie tej umowy, o ile taki wpływ wystąpił lub może wystąpić.

Strona umowy w celu skorzystania z uprawnienia przewidzianego przez ustawodawcę w art. 15r KoronawirusU oprócz poinformowania kontrahenta o wspomnianym wpływie okoliczności związanych z wystąpieniem COVID-19 na jej należyte wykonanie ma również obowiązek potwierdzenia tego wpływu. W art. 15r KoronawirusU znajduje się przykładowy katalog oświadczeń i dokumentów, które mogą świadczyć o wpływie okoliczności związanych z wystąpieniem COVID-19 na należyte wykonanie umowy. Ustawodawca wskazał otwarty katalog takich dokumentów, spośród których dwa dotyczą działań administracji, a trzy kolejne leżą po stronie wykonawcy. Należy jednak pamiętać, że nic nie stoi na przeszkodzie powołania się przez stronę umowy na inne dokumenty i oświadczenia, które potwierdzają ten wpływ. Mogą to być zarówno dokumenty wystawione przez podmioty zewnętrzne np. kopie decyzji administracyjnych organów administracji publicznej, jak i oświadczenia strony umowy lub jej podwykonawców i dostawców.  

Zarówno forma przekazywanych dowodów, jak i sposób ich przekazywania jest pozostawiony woli stron, ustawodawca w tym zakresie nie narzuca żadnych ograniczeń. Optymalnym rozwiązaniem wydaje się natomiast przekazanie takich materiałów pisemnie, w postaci oryginałów lub kopii.

Zgodnie z art. 15r ust. 3 KoronawirusU strona umowy na podstawie otrzymanych oświadczeń lub dokumentów, o których mowa powyżej, w terminie 14 dni od dnia ich otrzymania, przekazuje drugiej stronie swoje stanowisko, wraz z uzasadnieniem.

Zamawiający, po stwierdzeniu, że okoliczności związane z wystąpieniem COVID-19, o których mowa w ust. 1 art. 15r KoronawirusU wpływają na należyte wykonanie umowy, w uzgodnieniu z wykonawcą dokonuje zmiany umowy. Jako przykładowe formy zmiany ustawodawca wskazał m.in.:

  • zmianę terminu wykonania umowy lub jej części, lub czasowe zawieszenie wykonywania umowy lub jej części;
  • zmianę sposobu wykonywania dostaw, usług lub robót budowlanych;
  • zmianę zakresu świadczenia wykonawcy i odpowiadającą jej zmianę wynagrodzenia lub sposobu rozliczenia wynagrodzenia wykonawcy.

Możliwość dokonania powyższych modyfikacji jest ograniczona, dokonanie zmian jest dopuszczalne, o ile wzrost wynagrodzenia spowodowany każdą kolejną zmianą nie przekroczy 50% wartości pierwotnej umowy. Jak podkreśla się w piśmiennictwie poświęconym art. 15r KoronawirusU, zagregowana wartość aneksów może być jednak wyższa niż wskazany próg oraz wyższa niż pierwotna wartość umowy.

Modyfikacja kar umownych

W trybie art. 15r KoronawirusU istnieje również możliwość zmiany kar umownych. Spełnione muszą być te same warunki co w przypadku zmiany umowy tj. niezwłoczne powiadomienie drugiej strony o okolicznościach uzasadniających wydłużenie czasu realizacji i wykazanie, że trudności związane z COVID-19 były powodem opóźnienia.

Najnowsze artykuły

  • Kancelaria HANTON uczestnikiem Komitetu ds. Energii w ramach członkostwa w Polsko - Ukraińskiej Izbie Gospodarczej

    Kancelaria HANTON uczestnikiem Komitetu ds. Energii w ramach członkostwa w Polsko - Ukraińskiej Izbie Gospodarczej

    08-03-2024

    Partnerzy Kancelarii HANTON mieli przyjemność uczestniczyć w spotkaniu Komitetu ds. Energii zorganizowanym przez Polsko-Ukraińska Izba Gospodarcza w Centrum Kreatywności Targowa | Targowa Creativity Centre. Inauguracyjne spotkanie otworzyło cykl komitetów merytorycznych zaplanowanych przez Izbę w celu wzmocnienia stanowisk oraz postulatów członków PUIG. Tematem przewodnim minionej debaty była współpraca firm energetycznych po obu stronach granicy polsko – ukraińskiej oraz wsparcie infrastruktury Ukrainy przez polskich przedsiębiorców. Podczas spotkania omówiono możliwości współpracy polskich i ukraińskich sektorów energetycznych, a także wyzwania oraz przeszkody, które mogą pojawić się w związku z ich realizacją. Uczestnicy wskazali na konieczność wykorzystania potencjału współpracy naukowej, wymiany wiedzy oraz wzmocnienia współpracy na rynku gazowym. Poruszono również temat zastosowania dronów w działaniach wojennych i wykorzystania lokalnych zasobów energetycznych do transformacji energetycznej.

  • Kancelaria HANTON członkiem Izby Gospodarczej Transportu Lądowego

    Kancelaria HANTON członkiem Izby Gospodarczej Transportu Lądowego

    29-02-2024

    Z przyjemnością zawiadamiamy, iż w minionym tygodniu przystąpiliśmy do kolejnej izby gospodarczej – IGTL - stając się tym samym oficjalnym jej członkiem. Jest nam niezmiernie miło, że grono firm członkowskich, do których przynależymy nieustannie się rozrasta! Izba Gospodarcza Transportu Lądowego to organizacja samorządu gospodarczego reprezentująca firmy związane z transportem kolejowym i inwestycjami infrastrukturalnymi. Została powołana w 1995 roku, aby aktywnie współpracować z instytucjami krajowymi i europejskimi w zakresie regulacji dotyczących transportu kolejowego oraz inwestycji, a także chronić interesów firm członkowskich. W ramach Izby Gospodarczej Transportu Lądowego funkcjonują sekcje branżowe: Przewoźników Kolejowych, Wagonów i Spedycji oraz Budownictwa Kolejowego. Zasadnicze obszary ich działalności to m. in.: zasady oraz koszty dostępu do infrastruktury kolejowej, przepisy techniczne i bezpieczeństwo, a także działalność inwestycyjna w zakresie infrastruktury, a w szczególności w zakresie zasad wyboru wykonawców oraz warunków kontraktowych.

  • Kancelaria HANTON członkiem Polsko - Ukraińskiej Izby Gospodarczej

    Kancelaria HANTON członkiem Polsko - Ukraińskiej Izby Gospodarczej

    21-02-2024

    To już oficjalne – Kancelaria HANTON Szalc Zięba & Partnerzy dołączyła do Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej. Cieszymy się na możliwość współpracy z członkami PUIG, ponieważ to dla nas kolejny krok w nawiązywaniu i rozwijaniu cennych międzynarodowych relacji biznesowych. Podstawą przynależności do Izby będzie owocna współpraca oraz wzajemne wsparcie. Wierzymy, że wspólnie możemy więcej!

  • Artykuł autorstwa radcy prawnego Michała Zięby Regulacyjne bottlenecks czyli „wąskie gardła” w kolejowych przepisach prawnych

    Artykuł autorstwa radcy prawnego Michała Zięby Regulacyjne bottlenecks czyli „wąskie gardła” w kolejowych przepisach prawnych

    19-02-2024

    Polecamy lekturze publikację radcy prawnego Michała Zięby, Partnera Zarządzającego HANTON dotyczącą "Regulacyjnych bottlenecks w kolejowych przepisach prawnych. Niniejszy artykuł powstał jako zestawienie kilku wybranych przemyśleń z bieżącej działalności prawniczej na rzecz Klientów. Opisane poniżej prawne „wąskie gardła” są mniej lub bardziej uciążliwe, ale w ocenie autora publikacji łączy je jedno – wymagają prędzej czy później rozstrzygnięcia na poziomie decyzyjnym i legislacyjnym, a co najmniej ponownego zastanowienia nad potrzebą ich utrzymywania.

  • Kancelaria HANTON prelegentem podczas konferencji Energia PL zorganizowanej w ramach Targów ENEX

    Kancelaria HANTON prelegentem podczas konferencji Energia PL zorganizowanej w ramach Targów ENEX

    14-02-2024

    W dniach 7-8 lutego 2024 r. w Kielcach odbyły się XXVI Międzynarodowe Targi Energetyki i Elektrotechniki oraz Odnawialnych Źródeł Energii ENEX. To najważniejsze i największe wydarzenie w branży OZE w Polsce, organizowane od 25 lat. Eksperci HANTON otrzymali zaproszenie do wygłoszenia prelekcji w ramach jednego z wydarzeń towarzyszących Targom ENEX - konferencji Energia PL.