21 września 2023 r. odbyła się organizowana przez Kancelarię HANTON oraz Fundację Pro Kolej debata pt. „Walka z wykluczeniem komunikacyjnym – Jak skutecznie rozwijać transport publiczny w regionach?”.
Trzeci dzień XV Międzynarodowych Targów Kolejowych TRAKO 2023 otwiera debata merytoryczna, której tematem przewodnim jest walka z wykluczeniem komunikacyjnym i rola jaką ma w tym zakresie do odegrania kolej regionalna.
W najnowszym Internetowym Kwartalniku Antymonopolowym i Regulacyjnym (IKAR) zostały opublikowane dwa artykuły autorstwa prawników z Kancelarii HANTON poruszające teoretyczne i praktyczne problemy regulacji sektora kolejowego.
27 kwietnia 2023 r. w Warszawie odbyła się Konferencja „Elastyczność sieci oraz magazynowanie energii”, której partnerem prawnym była Kancelaria HANTON.
Na Uniwersytecie Warszawskim w dniach 20-21 kwietnia odbył się Szczyt Klimatyczny TOGETAIR 2023.
Zielony Przewodnik The Legal 500 dla Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki na rok 2023 r. został właśnie opublikowany.
27 marca 2023 roku odbyła się trzecia edycja konferencji „Prawo kolejowe”, organizowana przez Fundację ProKolej oraz Urząd Transportu Kolejowego.
Kancelaria HANTON świadczyła kompleksową obsługę prawną transakcji sprzedaży zabudowanych nieruchomości magazynowych zlokalizowanych pod Warszawą.
W dniach 1-3 marca w Wiśle odbyła się XII edycja międzynarodowej Konferencji Systemy Kolejowe.
W dniu 31 stycznia 2023 r. w Hanza Tower w Szczecinie odbyło się Forum OP.EN. Była to pierwsza edycja wydarzenia mającego stanowić odpowiedź na drastyczne wzrosty cen energii w przedsiębiorstwach.
Na PGE Narodowym odbył się 7 listopada 2022 r. Kongres ESG Polska Moc Biznesu, czyli interaktywne wydarzenie skierowane do przedstawicieli kadry kierowniczej, przedsiębiorców i inwestorów z całej Polski.
18 października w Poznaniu odbył się V Kongres Deweloperski, czyli największa ogólnopolska konferencja branżowa, której celem jest otwarta, wielosektorowa debata podmiotów kształtujących rynek deweloperski w Polsce.
Kancelaria HANTON z sukcesem reprezentowała Klienta w sprawie nadpłaty podatku od nieruchomości powstałej z tytułu udostępniania bocznicy kolejowej przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym.
Galopująca inflacja, trudności w dostępie materiałów budowlanych, odpływ pracowników do innych krajów, ograniczenia w dostępie do paliw, wzrost obciążeń fiskalnych, rosnące wynagrodzenia dostawców usług, cen energii, a także kosztów kapitału, ubezpieczeń i leasingów – to tylko niektóre przyczyny nadzwyczajnego wzrostu kosztów realizacji inwestycji.
W dniach 20-22 kwietnia odbył się Szczyt Klimatyczny TOGETAIR 2022, którego patronem prawnym była Kancelaria HANTON Szalc Zięba & Partnerzy. Odnawialne źródła energii, zrównoważone budownictwo oraz ekologiczny transport to tylko niektóre z tematów poruszanych w ramach TOGETAIR.
Kancelaria obsługiwała proces zakupu przez Matexi nieruchomości zlokalizowanej na granicy dzielnic Ochota i Śródmieście, przy Alejach Jerozolimskich w Warszawie.
Doradztwo prawne HANTON obejmowało przygotowanie pełnej dokumentacji związanej z funkcjonowaniem Obiektów Infrastruktury Usługowej (dalej: „OIU”), w tym w szczególności regulaminu obiektu, projektu cennika, umowy o dostęp do obiektu, a także wniosku o wpis do Rejestru Obiektów Infrastruktury Usługowej prowadzonego przez Prezesa UTK.
Wygrana w Krajowej Izbie Odwoławczej! Wartość kontraktu to blisko 500 milionów złotych. Obsługa prawna zakończyła się pozytywnym dla Klienta wyrokiem Krajowej Izby Odwoławczej z 21 grudnia 2021 r.
Ustawa o podatkach i opłatach lokalnych została ostatecznie znowelizowana. Na mocy ustawy o zmianie ustawy o podatkach i opłatach lokalnych z dnia 17 listopada 2021 r. (Dz.U. z 2021 r. poz. 2192) wprowadzono istotne modyfikacje warunków zwolnienia od podatku od nieruchomości dla kolejowych gruntów, budynków i budowli. Rozwiązania te są korzystne dla Operatorów Obiektów Infrastruktury Usługowej.
Kancelaria HANTON obsługiwała transakcję objęcia przez fundusz Netrix Ventures nowych udziałów w spółce Hatech sp. z o.o. prowadzącej program B+R w obszarze odnawialnych źródeł energii.
Kancelaria HANTON Szalc Zięba & Partnerzy rozwija praktykę nieruchomości i inwestycji budowlanych. Do grona partnerów Kancelarii HANTON dołączył adwokat Łukasz Dziamski specjalizujący się w prawie sektora nieruchomości ze szczególnym uwzględnieniem obsługi procesu inwestycyjnego, regulacji dotyczących zabytków i pozwoleń administracyjnych.
Partner Zarządzający kancelarii HANTON r. pr. Michał Zięba był uczestnikiem pierwszej debaty w ramach Trendownia 2021 – konferencji poświęconej trendom w sieciach dostaw i produkcji.
Tegoroczne Europejskie Forum Taborowe odbywało się pod znakiem wprowadzanych innowacji i planowanych inwestycji w sektorze taboru pasażerskiego i towarowego.
29 lipca 2021 r. na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt ustawy o zmianie ustawy o transporcie drogowym oraz niektórych innych ustaw z dnia 27 lipca 2021 r. Zasadniczym celem projektowanej ustawy jest wdrożenie do polskiego porządku prawnego przepisów tzw. Pakietu Mobilności I, obejmującego zbiór przepisów unijnych regulujących zasady międzynarodowego transportu drogowego.
Ustawa „antywiatrakowa” może zostać niebawem zliberalizowana. Aktualnie projekt ustawy jest procedowany w Senacie. Nowelizacja ma uprościć proces realizacji nowych projektów dotyczących budowy elektrowni wiatrowych na lądzie i znieść bądź zmienić niektóre przepisy, stanowiące barierę w rozwoju tego typu odnawialnych źródeł energii.